Vitaanyag:
Az utóbbi évek során számos probléma adódott a versenyek rendezésével kapcsolatban. Bebizonyosodott: a jelenlegi bajnoki rendszer nem tökéletes.
Ez nem gond, gond az, ha idejében nem lépünk és nem próbáljuk rugalmasan, az élethez igazítani a bajnokságokat. Nem kell szégyellnünk másoktól ellesni, koppintani a már jól bevált megoldásokat. Lásd: bridzs, sakk, darts, stb, stb.
Kérek minden ULTISTÁT, gondolja és „rágja” át az alant megírt ötleteket, beszéljétek át minél több „ultifüggővel”.
Szeretném a következő Elnökségi ülésen az érdekeltekkel is átbeszélni. Az ez évi Közgyűlés előtt az Elnökség még tart egy ülést. Ekkor tudnánk a végleges ötleteket írásba foglalni és a Közgyűlés elé vinni.
A Közgyűlésen már csak esetleges apró módosításokkal kellene foglalkoznunk.
Az lebegjen a szemünk előtt, hogy a FIFA, már több mint 100 éves és mégis minden évben vitatkoznak valamilyen szabálymódosításon.
Az eddig hozzám eljutott ÖTLETEK:
Minden klubnak, egyesületnek, aki a Szövetség tagja, meg kell adni a lehetőséget, hogy úgynevezett „Szövetségi” versenyt rendezzen. Ezeken a versenyeken „Élő” pontokat lehessen szerezni.
Az „Élő” pontszám szerző verseny feltételei: 120 osztás lejátszása
Ezek szerint pl.: 8 x 15 parti = 120, vagy 10 x 12 parti = 120
További lényeges feltétel: Egy versenyen minimum 21 játékos és egy névjegyzékben szereplő bíró, aki a Szövetség Bíró-listáján szerepel. (későbbiekben eldöntésre vár, mi a feltétele a bírói listára kerülésnek)
Hasonlóan az MLSZ, avagy a bridzs, sakk, darts mintájára.
A LÉNYEG: 2011-ben márc. elseje és október 31. között, aki minimum 3 szövetségi versenyen a legmagasabb pontszámot eléri, azok egy elődöntőn mérettessék meg magukat. Közülük az első 21 játsszon egy döntőt, ahol kiderül, ki a 2011. év ULTI BAJNOKA.
Az elődöntő létszáma szintén megállapodás kérdése. 40-50-60-90 fő. A fix: a döntő 21 versenyzője. Az elődöntőn és a döntőn a bíró ne játszhasson!
Az anyagiakról: A szövetségi versenyeken a nevezés díjából a szervezők 200 Ft-ot utaljanak a Szövetségnek, 200 Ft a hagyományos zsíros kenyér, a maradék 600 Ft/fő összegből lehet díjazni a bírót és a rezsi költség is kijön. Mindenhol lehet találni szponzorokat, akik az apróbb díjazásba beszállnak. (I-II- III, IV-V-VI)
Lehet egybevonni a helyi hagyományos versenyt. Pl: Tiszaparti-ultiparti, Szegedi ulti egyetem, gyömrői Új kenyér, Heuer-Nagy emlékverseny, stb, stb. Aki több versenyen akar indulni, tegye, de a legjobb három eredménye számít a bajnokságban.
A bírót lehetőleg ne a legtávolabbi városból hívjuk, a költségek miatt.
SPORT ULTI
Természetesen jobban ki kell emelni a sport ulti rangját! Itt is a 2011-ben szerzett mesterpont adná az alapot. Az ultisták, amennyiben valóban előre akarnak lépni a mesterpont listán, igyekeznek minél több versenyen indulni. Keresni fogják a lehetőséget a megmérettetésre (lásd sakk, bridzs).
Ne tegyük senkinek kötelezővé a versenyzést, amennyiben az illető 1-2 versenyen bizonyítja a zsenialitását, ám tegye. Itt is lehet elődöntő (30-45, esetleg 60 fővel), a lényeg: valahogy tegyük rangosabbá, mint a társasági versenyt.
Azt is végig kell gondolni, hogy a társasági ulti verseny szervezéséhez hasonlóan a versenyeket a tagegyesületek rendezzék, azzal a feltétellel, hogy a minimális versenyzői létszám nem lehet kevesebb 18 főnél. Az elődöntőben, a 2011-ben legtöbb mesterpontot elért első 30-40, stb. fő jut. A döntő létszáma 18 főben lenne meghatározva. Az elődöntő és a döntőbe jutás feltétele hasonló a társasági ultinál megfogalmazottak szerint.
Minden versenykiírást a Szövetség honlapján meg kell a tagegyesületeknek jelentetni, így azok mindenki számára nyilvánossá válnak. Természetesen a versenyeredményeket is.
Díjazás: A társasági és sport ulti nevezési díjai kerüljenek felosztásra a döntő győztesei között. Az elv: Minél több résztvevő, annál magasabb díjalap!
Fentiek a Gyömrői ultisok ötletei, én csupán összesítettem, az eddig elhangzott javaslatokat.
Vizi Béla
főtitkár
Várjuk a hozzászólásokat.
Tisztelt Magyar Ultiszövetség! Tisztelt Tagszervezetek, Tisztelt Versenyzők!
Figyelemmel a Magyar Ultiszövetség főtitkára 2011. évi versenyrendszerrel kapcsolatos felhívására a díjazással kapcsolatban a következő javaslatot teszem.
A társasági és az sport ulti döntő díjazásánál, figyelemmel arra, hogy bajnokság megnevezés szerepel a kiírásban az első helyezett 2011. évtől kezdődően két kupát kapna.
Az első egy nagyméretű, amelynek a talp oldalán elhelyezett táblán felírásra kerül a nyertes neve és évszáma. A kupa vándor kupa, amelyet a nyertes egy évig – a következő döntő ideéig – őriz. A vándor kupát az a győztes megtarthatja, aki összességében háromszor első helyezést ért el, vagyis megnyerte. (A kupa végleges megszerzéséhez nem feltétel a három győzelem egymás utáni években való elérése.)
Az első helyezett a vándor kupa mellett megkapja annak kicsinyített másolatát (vagy hasonlót), amely végleg a tulajdonát képezik. A további díjazásról a korábbi éveknek megfelelően a Közgyűlés dönt az éves versenyrendszer és költségvetés jóváhagyásakor.
A két verseny ág kupája lehet azonos, de Szövetségi döntés függvényében az azonos nagyság mellett lehet különbség a díszítés módjában és a formájában is. Mind kettőnél követelmény, hogy a talp oldalán legyen véshető felület, amelyre a győztesek neve és éve hosszabb távon kivitelezhető legyen.
Ugyancsak a díjazással kapcsolatos javaslat, hogy mindkét döntőben – figyelemmel az adózá-si szabályokra is a 4-6 helyezett díja kupa, és más díjtárgy, továbbá amennyiben külső támogató van az azok által felajánlott díjak, ugyanakkor a jelzett helyezéseknél a pénzdíj – amely megszűnne.
Tisztelettel: Tóth Bálint
Szerbusztok érdeklődők!
Számomra nem derül ki sem az elnök, sem a főtitkár változtatási javaslataiból, hogy mi is lenne a leküzdendő problema a társasági ulti versenyrendeszerében, illetve a versenysorozat lebonyolításában.
Nem írja senki sem azt, hogy ez vagy emez a hiba, szeretnénk kiküszöbölni, csak azt írják, hogy bebizonyosodott az, hogy a jelenlegi rendszer nem tökéletes.
Mi a baj vele???
Melyik javaslet szünteti meg a bajokat?
Ha a FIFA évente változásokat tárgyal, az nem elegendő indok arra, hogy a MAUSZ is – az ötéves múltjával- változásokaz generáljon.
Inkább ragaszkodni kellene a vállalható múlthoz!
Persze egyáltalán nem kizárt az, hogy tévedek.
De tegyük fel a kérdést:
Milyen fejlődést mutat, a Mészáros éra a múlthoz képest?!
Hol találkozik a jelenlegi elnökség működése az Alapszabály előírásaival?!
Szóval, mi a baj a jelenlegi rendszerrel?
A társasági ulti az ULTI lelke.
Őrizzük meg. Ha van rá akarat……
Bálint hozzászólásával teljes mértékben egyerértek.
Ha ez egyáltalán számít bármit is..))
Teljesen egyetértek Karcsi véleményével, mint olyan személy, aki szintén a kezdetektől tagja a Szövetségnek, és „mindegyik” éra munkáját segítettem.
Természetesen ez nem az önreklám helye, csak szeretném leszögezni azt, hogy valóban a társasági ultin van jelenleg a hangsúly, az a lelke a játéknak.
Az, hogy kialakult a SportUlti, természetesen nagyon jó dolog, az pedig még jobb dolog, hogy fent is maradt, és ápolva van ez a szakág is.
Azonban amíg a társasági ulti versenyek eredményei, illetve szervezései érdekelnek illetve mozgatnak több embert, addig olyan rendszerben kell lebonyolítani a játékosok versenyeztetését, ami a lehető legtöbb ultist arra késztet, hogy megmérettesse magát.
Éppen ezen okból mondom azt, hogy maradjon a „régi” rendszer, nem kell belehozni az értékszámokat a bajnoki rendszerben, az csak egy mutató. Úgyis az eredmények magukért beszélnek, és aki hosszú távon tud kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtani, az meg is látszik.
És mivel továbbra is játszik a szerencsefaktor, ezért természetesen nem lehet azon versenyzőktől sem megvonni a lehetőséget a továbbjutásra, akiknek „csak kijött a lépés”.
Egyetértek Bálint, Csaba és Karcsi véleményével!!
Ami tény: A „társasági „ulti jelenleg lényegesen nagyobb számú játékost vonz, mint a „sport”ulti!
Csökken a bajnokságokba benevezett ultisok száma!
Sorra szűnnek meg klubok!
Ugyanakkor az országban nagyon sokan űzik e sportot! Mindenki előtt ismeretes: a „jó-játék” portálon több ezer a regisztrált ultis! Az UltiStars oldal is több száz játékossal működik!
Az on-line játéknak főleg a fiatalok a rajongói. Az egyetemeken is sok fiatal ultizik.
A bajnokságainkat rugalmasabban, kevés utazással és nem egész napos monstre programmal kell rendeznünk!
Gondolataim a következők: Minden klub rendezzen „házi” versenyt, (6×15, esetleg 6×18.) fordulókkal, amit egy-egy hétköznap este meg lehet rendezni. (klubnapon)
A házi versenyeken 4-5-6 forduló során kerüljenek ki a legjobbak, létszám arányosan. Az Elődöntő 2. forduló, ahol már a Szövetség Szabályzata szerint megy, (8×15, vagy 10×12, azaz 120) parti, ami már Értékpontszám szerző verseny!
Az egyéni versenyzők is indulhatnak, a klubvezetőnél előzetes jelentkezés a feltétel! Az elődöntő létszámát az első Elnökségi ülés javaslata után a Közgyűlés szavazza meg!!
Természetesen az elődöntőn és a döntőn nem lehet a játékos a verseny bírója!
Számításom szerint a döntő 21 ultisának legfeljebb 3-szor kell utaznia.
A klubok a jövőben is rendezzék meg a szokásos versenyeiket. Pl: Tiszaparti Ultiparti, Gyömrői Új kenyér, Farsang Kupa, stb., stb. Amennyiben a Szövetség szabályzata szerint szervezik a versenyt, ezek „Élő-pont szám szerzővé válnak!!! Aki akar az a jövőben is gyorsan tudja emelni vagy csökkenteni a pontjai számát!
Hirdethetnénk szuper döntőt, ahová meghívhatnánk (kihívhatnánk) a „jójáték” és az UltiStars legjobbjait!
Az Országos döntőn a Fő-díj a Vándor kupa (lásd fenn).
Kedves Ultistársak!
Vannak fenntartásaim az előttem szólókkal szemben.
1. Nem lenne célszerű minden olyan versenyt „Ertékszerzőnek” nyilvánítani (és a továbbjutás szempontjából beszámítani)amelyik „huszadrangú” ugyan, de egyébként megfelel a feltételeknek. ez bizonyos mértékig komolytalanná tenné a lényegét: A VERSENYT.
Megjegyzés ehhez: -Egy „háziverseny” a sport világában egy EDZÉSNEK, klubon belüli „erőfelmérésnek” felel meg. az itt szerzett PONTSZÁM nem egyenlő értékű a hivatalos selejtezőkön elértekhez.
2.Azzal egyetértek, hogy a Társasági ultinak HAGYOMÁNYAI VANNAK, és jelenleg ez jelenti a JÁTÉKOT és a szórakozást. Akár elfogadjuk, akár nem: EZ A VONZÓ az ultiban.
De!! Aki volt már igazi „Sport-ultiversenyen”, – ahol a résztvevők mindegyike „megütötte a mércét”, az tudja, mi a különbség a két szakág között. A TUDÁS.
Ezért nem tartom helyesnek Sportultiban azon versenyzők szerepeltetését, akik még az ULTI ALAPVETŐ SZABÁLYAIVAL sincsenek tisztában. (volt már rá példa)
Éppen ezért: Egyetértek azzal, hogy EGYENLŐ MÉRTÉKŰ díjazás legyen mindkét szakágban. (függetlenül attól, mennyi a létszám egyik, vagy másik versenyágban.) Azzal indokolnám: A Sportultiban résztvevők egész évben PLUSZ-költséget vállalnak, – hozadék nélkül. (saját zsebből)
Van egy „prózai kérdésem”: miért baj, és kinek FÁJ, ha az ultis a jó szereplése után PÉNZT (IS) KAP?
Őseink, akik „kitalálták”, talán anno „babra” játszottak? (szerintem nem.)
3. Szó esik „ultifüggőkről”- sokszor pejoratív értelemben. Hol lenne ez a HUNGARIKUM az „ultifüggők” nélkül? Ezen sem ártana elgondolkodni AZOKNAK, akik a pénzdíjas versenyeket „kiírtanák” az ulti világából!
4. Személy szerint nekem (nem egyedül képviselem ezt az álláspontot) minden VERSENYEN bevezetném a fordulók utáni kötelező „elszámolást”. Többet HOZNA, mint VINNE! elsősorban a sportszerűség, a FEER PLAY szempontjából. Mert a SPORTSZERŰTLENSÉGNEK „ára lenne”.
Az ötletedben van elgondolkodtató……
Mi lenne ha a társasági döntő első 30-40-50 versenyzőjének ki-írnánk egy sport ulti döntőre felhívást!! Ezek szerint az első 15-18,esetleg 21 játékos jogot kap egy szuper döntőre!!
Ő lenne a Magyar abszolút bajnok! Lásd:a foci példát!
A díjazás tükrözné a tudás értékét és 40-60 arányban kapnának a győztesek. Magyarul:Társasági Vándor kupa,kis kupa.
Abszolút bajnok Vándor kupa,kis kupa.
A kupák nagysága és a jutalom tükrözné a különbséget!
Természetesen nem kell kötelezővé tenni a sport-ultira a nevezést,a lehetőséget a társasági döntőn a helyezés sorrendje adná!!
Vizi Béla